Zalecenia po zabiegu implantacji

To, czy pacjenci przestrzegają zaleceń pozabiegowych, odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia oraz decyduje o przyjęciu się implantu.

Jakie są zalecenia
po wszczepieniu implantu?

Posiłki i aktywność fizyczna

Bezpośrednio po zabiegu, należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia. Po upływie 2 godzin można wypić zimny napój (najlepiej wodę), a w ciągu kilku następnych godzin zjeść miękki, zimny lub chłodny posiłek – ciepłe posiłki zalecane są dopiero po upływie doby od zabiegu.

Podczas pierwszych godzin po zabiegu wskazane są zimne okłady na skórę operowanej okolicy (15 minut okładu/15 minut przerwy, bez ucisku).

W pierwszej dobie nie należy także płukać ust ani szczotkować zębów w okolicy wszczepu. Niewskazane są aktywności wiążące się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym (sport, dźwiganie), jak również wizyty na basenie czy w saunie. Należy także unikać palenia papierosów. Szwy powinny być usunięte po 10–14 dniach.

Higiena jamy ustnej

Przez pierwsze dni po zabiegu należy szczególnie dbać o miejsce, w którym został wszczepiony implant. Dziąsło musi się zagoić, jednocześnie trzeba utrzymywać je w czystości. Należy niezwykle delikatnie oczyszczać miejsce wszczepu przy pomocy miękkiej szczoteczki pozabiegowej. W tym okresie zalecane jest stosowanie specjalistycznych past o wysokim działaniu przeciwbakteryjnym. Lekarz może również zalecić inne produkty uzupełniające higienę, np. żel lub płukankę. Pozostałe zęby szczotkujemy z zachowaniem codziennej, prawidłowej higieny jamy ustnej.

Po upływie 7-10 dni od zabiegu, gdy rana się zagoi, można objąć miejsce wszczepu rutynową higieną. Szczegółowe zalecenia pacjent otrzymuje od chirurga po zabiegu. Są one dokładnie omówione, tak aby postępowanie pacjenta w pierwszych dniach po implantacji nie budziło wątpliwości.

Zapraszamy
na wizytę konsultacyjną

Umów się w dogodnym terminie