Po podaniu pacjentowi znieczulenia następuje przygotowanie miejsca implantacji. W tym celu chirurg delikatnie nacina dziąsło, a następnie wykonuje tunel dla implantu przy użyciu systemu specjalnych wierteł. Każde z nich ma nieco większą średnicę od poprzedniego, co umożliwia stopniowe uzyskanie otworu o wymiarach odpowiadających szerokości i długości implantu. W tak przygotowany otwór implant jest wkręcany przy pomocy precyzyjnych narzędzi.
Kolejnym etapem jest przykręcenie do implantu śruby zamykającej zabezpieczającej wnętrze implantu przed bakteriami i wrastaniem dziąsła oraz założenie szwów. Po około 7–10 dniach szwy zostaną usunięte, a przez kolejnych kilka miesięcy implant będzie dalej zrastał się z kością. W tym czasie będzie on niewidoczny pod dziąsłem.
Kolejna wizyta ma miejsce gdy implant jest już wgojony. Wówczas chirurg odsłania implant, śruba zamykająca jest usuwana, a w jej miejsce lekarz wprowadza śrubę gojącą, która ma za zadanie w ciągu ok. 2 tygodni wyprofilować dziąsło w miejscu założenia przyszłej korony protetycznej.
W większości przypadków powyższe 2 etapy można połączyć w jeden: na wizycie, na której wszczepiany jest implant, chirurg od razu zakłada śrubę gojącą, która wystaje ponad linię dziąsła.