Higiena jamy ustnej przy implantach

Utrzymanie trwałego efektu leczenia implantologicznego jest możliwe dzięki prawidłowej, codziennej higienie domowej oraz długofalowej opiece higienistki stomatologicznej. Wykonywane przez pacjenta, jak i przez higienistkę zabiegi higieny jamy ustnej mają na celu zachowanie implantów, odbudowy protetycznej i dziąseł w dobrej kondycji na długie lata.

Zaleganie resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej prowadzi do miejscowych stanów zapalnych i zniszczenia biologicznego połączenia implantu z kością. Dlatego konsekwentna higiena tkanek wokół implantu wywiera bezpośredni wpływ na długoterminowe powodzenie leczenia.

Implanty a higiena jamy ustnej
– co musisz wiedzieć

Domowa higiena

Podczas codziennego rytuału pielęgnacji jamy ustnej, oprócz oczyszczania miejsca implantacji, konieczne jest objęcie taką samą higieną osadzonych na implantach uzupełnień protetycznych. W zależności od rodzaju uzupełnienia protetycznego stosujemy odpowiednie procedury higienizacyjne.

W celu zapobiegania zalegającej płytki bakteryjnej na zębach własnych, jak i na koronach stosujemy szczoteczki manualne, elektryczne lub soniczne.

Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych używamy różnego rodzaju nici stomatologicznych. W przypadku mostów zalecamy stosowanie nitki typu superfloss lub specjalnych nici implantologicznych.

W niektórych przypadkach może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegów higienizacyjnych irygacjami antyseptycznymi.

Czego możesz oczekiwać
w gabinecie higieny stomatologicznej?

instruktaż higieny jamy ustnej zawierający pokaz metod szczotkowania, nitkowania, używania szczoteczek międzyzębowych oraz irygowania koron, mostów. Indywidualny dobór szczoteczki, nici czy płukanki oraz metody szczotkowania najkorzystniejszej w Twoim przypadku. Otrzymasz cenne wskazówki jak pielęgnować w domu Twoje uzupełnienie implanto-protetyczne i utrzymać piękny uśmiech na długie lata.

profesjonalne usunięcie złogów nazębnych (kamienia) przy użyciu ultradźwięków.

piaskowanie – czyszczenie zębów z nalotów i przebarwień.

fluoryzacja – pokrycie zębów lakierem lub żelem fluorowym w celu wzmocnienia szkliwa i zabezpieczenia przed próchnicą.

porada dotycząca prawidłowych nawyków żywieniowych oraz wpływu używek na stan zdrowia jamy ustnej.

Rola higienistki stomatologicznej
w opiece nad pacjentem

Współczesny rynek oferuje szeroki asortyment produktów, które działając kompleksowo, wspomagają utrzymanie zdrowia i higieny jamy ustnej. Zadaniem higienistki stomatologicznej jest ukierunkowanie pacjenta oraz pomoc w wyborze odpowiedniego produktu do codziennego rytuału higienizacji domowej. Poprzez wizyty kontrolne w gabinecie higienistka monitoruje i w razie potrzeby modyfikuje jego nawyki higieniczne. 

Prawidłowa higiena to integralny element leczenia implantologicznego. Zaniedbania w codziennych nawykach, jak i zaniechanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie higieny może zniweczyć uzyskany efekt implantoprotetyczny, osiągnięty niejednokrotnie w czasie długiego i kosztownego procesu leczenia.

Nasze higienistki
stomatologiczne

Joanna Jajczyk

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, absolwentka Policealnej Szkoły Medycznej w Ostrowie Wielkopolskim oraz studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie w WSB w Poznaniu oraz studiów podyplomowych Zarządzanie w Podmiotach

Leczniczych we Wrocławiu. Od 2014 roku aktywnie angażuje się w rozwój gabinetu stomatologicznego Krisdent. Jej priorytetem jest uśmiech pacjenta, który motywuje ją do pracy. Dzięki współpracy z zespołem specjalistów przy tworzeniu planów leczenia oraz metamorfoz uśmiechów potrafi trafnie doradzić oraz wyjaśnić pacjentowi różne metody leczenia.

Uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach m.in.: Prowadzenie pacjenta implantologicznego; Metody wybielania zębów; Terapia oraz profilaktyka chorób przyzębia u pacjentów periodontologicznych; Profilaktyka próchnicy u dzieci. W pracy i poza nią promuje zdrowy styl życia, który od lat dodaje jej energii do działania. Miłośniczka sportów wodnych oraz tenisa ziemnego.

Andżelika Śpigiel

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, absolwentka Prywatnej Policealnej Szkoły Awangarda w Opolu. Swój rozwój, doświadczenie i pasję zawdzięcza współpracy z fantastycznymi lekarzami różnych specjalizacji których spotkała na swojej drodze zawodowej. Uczestniczka licznych szkoleń i konferencji z zakresu profesjonalnej higienizacji m.in.: Profilaktyczne wykorzystanie Vectorora i Skalera Dürr Dental; Znaczenie terapii oraz profilaktyka chorób przyzębia u pacjentów periodontologicznych; Praca z pacjentem dorosłym – możliwości i wyzwania. Wykonuje zabiegi profilaktyczne stanowiące miły wstęp do dalszego leczenia. Edukuje i motywuje pacjentów do lepszego dbania o zdrowie jamy ustnej. Bez problemu godzi pracę higienistki oraz asystentki stomatologicznej.

Zapraszamy
na wizytę konsultacyjną

Umów się w dogodnym terminie